Sunday, November 17, 2019

Full list of events for the 2019 Brigden Fair


The Brigden Fair is taking place this upcoming weekend.

Dana Haggith caught up with Michelle Evanitski for an interview to discuss some of the new attractions and the old favourites for this year’s event:

Here is a full Brigden Fair event schedule:

FRIDAY, OCTOBER 11TH: Seniors/Student Day

Admission $5.00 until 5 pm then $10.00

Elementary Students & Younger – Free

EXHIBIT BUILDINGS – CLOSE 8 P.M.

9:00 Exhibit Buildings Open

9:30 Agriculture in the Classroom (C)

Emergency Response Displays

11:00 Crystal Gage (ET)

11:30 Official Fair Opening (ET)

12:15 Crystal Gage (ET)

2:00 Pickin’ N Fiddlin’ at the Fair (ET)

7:00 South Western Ontario Truck & Tractor Pull (G)

OCTOBER 12TH

Admission $10.00

Elementary Students & Younger – Free

EXHIBIT BUILDINGS – CLOSE 8 P.M.

9:00 Exhibit Buildings Open

9:00 Ontario Xtreme Cowboy Race

9:00 Mid Western Horse Show

10:30 Standard and Bantam Poultry Show

11:00 Open Sheep/Market Lamb Show (C)

11:00 Ontario Vintage Tractor Pull (G)

11:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

11:25 Bluewater Chordsman (ET)

PARADE at NOON

12:30 New County Grass (ET)

1:00 Haflinger Show

1:00 Beef Cattle (C)

1:00 Meet & Greet with “Highway Rescue 401” (CS)

1:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

1:15 IPM Awards Presentation (ET)

1:30 New County Grass (ET)

1:30 Lambton Kent Mini Pullers (G)

1:30 Pie Eating Contest (CS)

2:30 Pie Auction (CS)

2:45 Steppin’ Up Dance Club (ET)

3:00 Balloon Work Shop with Dan the Balloon Man (CS)

3:30 Christine Storey & Friends (ET)

4:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

4:00 Balloon Work Shop with Dan the Balloon Man (CS)

6:30 Team Sorting (C)

SUNDAY, OCTOBER 13TH

Admission $10.00

Elementary Students & Younger – Free

EXHIBIT BUILDINGS – CLOSE 6 P.M.

9:00 Exhibit Buildings Open

9:00 Mid Western Horse Show

10:00 Brigden 4-H Sheep Show (C)

10:00 Children’s Rabbit & Guinea Pig Show (Farmyard)

10:00 Great Pumpkin Weigh In

10:30 Baby Show (CS)

10:30 Ducks and Geese Show

11:00 Wallaceburg Martial Arts Demo Team (ET)

11:00 Working Wagon Teams Show (HR)

11:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

11:15 Lucy Janisse – Junior Vocalist/Guitar (ET)

11:30 Wallaceburg Martial Arts Demo Team (ET)

12:00 Thorn & Roses (ET)

12:00 Giant Pumpkin Competition Display

1:00 Bob the Builder Live Show (CS)

1:00 Neufeld School of Highland Dance (ET)

1:00 Speckle Park Cattle Show (C)

1:00 Western Ontario Outlaws – Extreme Lawnmower Racing

1:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

1:30 Regional 4-H Sheep Show (C)

1:45 Thorn & Roses (ET)

2:00 PAW Patrol – Chase & Rubble Meet & Greet (CS)

3:00 Joan Spalding & Friends (ET)

3:00 Bob The Builder Live Show (CS)

4:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

4:00 TMNT Michelangelo & Raphael Meet & Greet (CS)

MONDAY, OCTOBER 14TH

Admission $10.00

Elementary Students & Younger Free

EXHIBIT BUILDINGS CLOSE 4:00 P.M.

9:00 Exhibit Buildings Open

9:00 Heavy Horse Show – Line Classes (C)

9:00 Brigden 4-H Beef Show (C)

9:30 Open Light Horse & Miniature Horse Show

9:30 Brigden Speed Show (NBHA/OBRA Sanctioned)

10:00 Zoo2You (10 a.m. – 4:30 p.m.) (CS)

10:00 Beef Cattle Feeder Club & Market Lambs (C)

10:30 Pigeon Show

11:00 Beef/Hog/Lamb Auction (C)

11:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

11:00 President’s Choice Superdogs (G)

11:15 Rebound Rocks (ET)

12:15 Sarnia School of Irish Dance (ET)

1:00 Heavy Horse Show – Hitch Classes (HR)

1:00 Regional 4-H Beef Show (C)

1:00 Beef Cattle (C)

1:00 President’s Choice Superdogs (G)

1:00 Shane Cook & Friends (ET)

1:00 Great Canadian Lumberjacks (LS)

2:30 President’s Choice Superdogs (G)

2:10 Mark Blayney (ET)

3:30 President’s Choice Superdogs (G)

3:00 Harvest of Gold Ticket to be Drawn (ET)

3:05 Shane Cook with Emily Flack & Joe Phillips (ET)

3:30 Great Canadian Lumberjacks (LS)

3:30 Homecraft Quilt Raffle Ticket Drawn (EXH)


– This story is sponsored content.

- Advertisment -